Підготовка до ЗНО-2021 з української мови та літератури
Більшість вступників починають готуватися до ЗНО з української мови та літератури разом з початком нового навчального року, але деякі одинадцятикласники розпочинають підготовку до тестування дещо пізніше (окремі випускники тягнуть аж до початку вступної кампанії).
Найбільш поширеними варіантами підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання є наступні:
- самостійна підготовка до ЗНО 2021 року
- підготовчі курси у ВНЗ або приватні
- підготовка до ЗНО з репетитором
Розглянемо плюси і мінуси кожної форми навчання.
Самостійна підготовка до ЗНО 2021 року
Це найбільш поширений вид підготовки до зовнішнього незалежного тестування, коли учні покладаються на власні сили та знання. На нашому сайті розміщені матеріали, які допоможуть самостійно підготуватися до ЗНО з української мови та літератури, якщо ви обрали такий спосіб навчання.
Переваги: учень сам оперує своїм часом, розподіляє навантаження на теми, вирішує необхідність пошуку додаткової інформації, кількість опрацьованих тестів і завдань, визначає потребу у повторенні прочитаного з української літератури. В наявності є велика кількість тестових завдань ЗНО, підручників, хрестоматій та зразків минулих років.
Недоліки: перший і найголовніший – відсутність наполегливості і контролю; неможливість об’єктивної оцінки написання власного висловлювання; превалює бажання не подумати, а скоріш глянути у відповіді після тестів; намагання запам’ятати правильну відповідь, а не зрозуміти її (як наслідок — пропуск тем через нерозуміння).
Резюме: самостійна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання підходить учням, які мають хороші базові знання, мотивовані та вміють самоорганізуватися. Крім того, важливою умовою є можливість отримувати регулярні консультації шкільного вчителя з української мови та літератури.
Підготовчі курси у ВНЗ або приватні
Цей вид навчання є достатньо старим та відомим. При кожному вищому навчальному закладі існують підготовчі курси з предметів, сертифікати ЗНО з яких мають подаватися вступником. Українська мова та література є обов’язковим предметом ЗНО-2021 для вступу в усі виші, тому курси з викладання даного предмету є в більшості вищих навчальних закладів. Деякі ВНЗ навіть надають своїм слухачам додаткові бали за проходження підготовчих курсів саме в них. Проте порядок нарахування додаткових балів за навчання на курсах, та їх кількість, треба обов’язково з’ясувати перед тим, як записуватися на підготовчі курси ВНЗ. В деяких випадках, така форма підготовки до ЗНО є невиправданою, через низьку якість навчання, внаслідок значної кількості учнів в групах. Крім традиційних курсів при вишах, існують також приватні курси з підготовки до зовнішнього незалежного тестування у навчальних центрах.
Переваги: курси з підготовки до ЗНО є відносно недорогою альтернативою самостійному навчанню, при цьому вони дозволяють усунути більшість недоліків останнього. Зокрема, присутня певна організація та послідовність навчального процесу, існує можливість отримання консультацій викладача з проблемних питань. Однак періодичність та об’єм останніх залежать від кількості слухачів у навчальній групі — якщо їх більше п’яти, індивідуальну роботу з учнями організувати вкрай важко.
Недоліки: основною проблемою підготовчих курсів є форма навчання — групова. Це обумовлює необхідність розподілу уваги викладача серед усіх слухачів. Формування груп відбувається за кількістю учнів, а не за рівнем базових знань. Якщо група досить різнорівнева, це призводить до значного зниження якості навчання усіх слухачів. Крім того, у більшості державних вишів оплата має бути внесена за весь навчальний курс одразу, а за пропущені заняття кошти не повертаються.
Резюме: курси підготовки до ЗНО підходять учням, які готові миритися з вищевказаними недоліками, та батьки яких не хочуть або не можуть витрачати додаткові кошти на індивідуальні заняття.
Підготовка до ЗНО з репетитором
Цей спосіб підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання є найефективнішим, але й найдорожчим. При цьому репетитор гарантує результат, адже це — його репутація. Стандартна періодичність і тривалість занять — 2 рази на тиждень по 1 годині. Іноді, за потреби, ці показники можуть збільшуватись до 3 разів та 1.5 годин відповідно. Для об’єктивності слід зазначити, що крім індивідуальної форми навчання, існує ще 2 різновиди підготовки з репетитором: групова та дистанційна (за допомогою Skype). Проте обидва ці способи мають однаковий недолік — через зрозуміли обставини, приділити учню належну увагу та врахувати його індивідуальні особливості досить важко (як вказувалось вище, це ж стосується й підготовчих курсів). Враховуючи наведене, зупинимось на перевагах та недоліках саме індивідуальної форми підготовки з репетитором.
Переваги: 100 % уваги викладача приділяється лише одному учню, що дозволяє повністю адаптувати навчальну програму ЗНО 2021 саме під нього. Як наслідок — високий результат зовнішнього незалежного тестування, який на відміну від інших видів навчання, найменше залежить від базових знань учня. Для цього проводиться постійний контроль виконання робіт з боку репетитору, використовуються різноманітні засоби та методики пояснення матеріалу, які підбираються індивідуально. Батьки отримують постійну поточну інформацію про стан підготовки та можуть, за бажанням, бути присутніми на уроках. За домовленістю, заняття з української мови можуть проводитися як на території репетитора, так і на території учня, що значно економить його час.
Недоліки: складність вибору кваліфікованого репетитора. Головним критерієм в цьому є досвід роботи та сумлінність у ставленні до своїх професійних обов’язків. Крім того, вартість індивідуального навчання є дещо вищою за підготовчі курси, отже дозволити це собі можуть не усі верстви населення.
Резюме: приватний репетитор – найефективніший спосіб підготовки до ЗНО, який за умови надання послуг досвідченим викладачем гарантує високі результати у зовнішньому незалежному оцінюванні.